Tworzywa sztuczne powstają w procesie przerobu ropy naftowej. Zbudowane są z dużych cząstek – polimerów, na które składają się cząstki mniejsze – monomery. Proces biodegradacji tworzyw sztucznych przebiega bardzo powoli. W zależności od wykorzystanego materiału, wyroby z tworzyw sztucznych rozkładają się w ziemi nawet kilkaset lat.
Do najbardziej znanych tworzyw sztucznych należą:
- PET – politereftalan etylenu,
- PE – polietylen,
- PP – polipropylen,
- PS – polistyren,
- PVC – polichlorek winylu.
Znajdź skup tworzyw sztucznych w Twoim regionie
Do powtórnego przetwarzania tworzyw sztucznych wykorzystuje się przede wszystkim opakowania (butelki, pojemniki, skrzynki, itp.) oraz folie.
Recykling tworzyw sztucznych przebiegać może na dwa sposoby:
1. bez zmiany struktury chemicznej – tak zwany recykling materiałowy (mechaniczny), polegający na rozdrobnieniu odpadów w celu uzyskania regranulatu lub recyklatu, spełniającego określone wymagania jakościowe. W recyklingu materiałowym korzysta się z właściwości termoplastycznych przetwarzanych tworzyw. Recyklingowi mechanicznemu poddawane są najczęściej butelki oraz folie opakowaniowe.
2. ze zmianą struktury chemicznej – tak zwany recykling chemiczny (surowcowy), polegający na degradacji tworzywa do związków niskocząsteczkowych lub do związków wyjściowych (oraz ich pochodnych). Recykling surowcowy może przebiegać w procesach:
– glikolizy, hydrolizy, metanolizy – gdy wykorzystywane są rozpuszczalniki chemiczne oraz
– pirolizy (rozkładu termicznego bez użycia tlenu), zgazowania (rozkładu do produktów gazowych), hydrokrakingu (rozkładu w obecności wodoru) – gdy zmiana zachodzi pod wpływem temperatury.
Wymienione wyżej procesy pozwalają na odzyskanie ciekłych i gazowych węglowodorów, znajdujących zastosowanie jako paliwo w przemyśle energetycznym i cementowo-wapienniczym oraz jako surowiec do produkcji kolejnych wyrobów.
Przykładem recyklingu surowcowego jest, między innymi, przetwarzanie butelek PET na nienasycone żywice poliestrowe, stanowiące składnik farb i lakierów.
Technologia recyklingu
Wybór optymalnej metody recyklingu tworzyw sztucznych uzależniony jest od stopnia zanieczyszczenia tworzywa oraz wielkości strumienia odpadów.
Dla tworzyw sztucznych o jakości, pozwalającej na powtórne wykorzystanie do produkcji poliestrów, poliamidów, poliuretanów i poliwęglanów, stosuje się często recykling chemiczny (między innymi – hydrolizę). Dzięki wykorzystaniu pary wodnej, hydroliza umożliwia rozkład polimerów polikondensacyjnych i ich ponowne wykorzystanie.
Do recyklingu mechanicznego przeznacza się przede wszystkim: butelki plastikowe (PET), profile okienne PVC, rury PVC, styropian (EPS), folie rolnicze, butelki polietylenowe (HDPE), zderzaki samochodowe. W procesie recyklingu, poprzez tworzenie mieszanin, wprowadzanie dodatków i różnego rodzaju innowacje, odpady te zostają uszlachetnione w celu zwiększenia wytrzymałości, sztywności, lepkości recyklatu.
Tworzywa o dużym stopniu zanieczyszczenia poddaje się spalaniu. W ten sposób odzyskana zostaje, zawarta w tworzywach, energia cieplna.
Czynniki utrudniające proces recyklingu tworzyw sztucznych:
- trudno usuwalne elementy wykonane z innych materiałów: zamknięcia, etykiety, itp.
- kleje rozpuszczalnikowe stosowane do przyklejania papierowych etykiet i innych tego rodzaju elementów.
W wyniku recyklingu tworzyw sztucznych powstają, między innymi:
- butelki do chemii gospodarczej
- ramy okienne z PVC
- worki na śmieci
- elementy wyposażenia samochodów
- meble, meble ogrodowe, ławki miejskie
- wiadra, kanistry, pojemniki, doniczki
- słupki drogowe, ogrodzenia
- ekrany przeciwhałasowe
- folie
- płyty termoizolacyjne
- nici elastyczne
- zabawki
- długopisy
- pudełka na płyty CD
Ciekawostki
1. Odpady tworzyw sztucznych stanowią zaledwie 7% masy wszystkich śmieci. Zajmują one jednak bardzo dużo miejsca (około 30% wszystkich odpadów).
2. Roczne zużycie tworzyw sztucznych w Polsce wynosi około 60 kg na jednego mieszkańca. Zaledwie 10% tych odpadów zostaje odzyskane.
3. Wartość opałowa zmieszanych tworzyw sztucznych wynosi około 40 MJ/kg. Dla porównania, wartość opałowa oleju opałowego to 44 MJ/kg.
4. Energia odzyskana w procesie przetworzenia jednej plastikowej torby pozwala na 10-minutową pracę 60-watowej żarówki.
5. Opakowania z tworzyw sztucznych nie muszą być dokładnie myte przed wyrzuceniem. Wystarczy je tylko opróżnić z zawartości.
6. Czas rozkładu zwykłej torebki foliowej ocenia się na około 120 lat. Plastikowa butelka ulega biodegradacji w ciągu około 500 lat.
7. Tworzywa sztuczne mogą być spalane tylko i wyłącznie w bezpiecznych, przygotowanych do tego celu spalarniach. Dioksyny, emitowane w trakcie spalania tworzyw sztucznych, są silnie trujące.
8. Długotrwałe składowanie tworzyw sztucznych na wysypiskach śmieci prowadzi do przenikania toksycznych związków do gleby i wód gruntowych.
9. Do żółtych pojemników, przeznaczonych do recyklingu tworzyw sztucznych, wrzucamy puste, zgniecione plastikowe butelki (bez zakrętek), opakowania po jogurtach, margarynach, środkach czystości i kosmetykach, a także torebki foliowe, reklamówki, itp. Nie wrzucamy do nich natomiast opakowań po środkach niebezpiecznych, opakowań po lekarstwach, smarach, farbach i olejach.
Witam.
Jestem studentką i potrzebuje jak najwiecej informacji na temat tworzyw sztucznych np. plasikow do projektu ( proces ich spalania , schemat przedsiębiorstwa w ktorym przebywaja odpady , wywarzanie paliwa, sklad paliwa , sprzedaż ,kaloryczność , zdjęci maszyn)
Czy byłaby możliwość udostępnienia mi takich danych.
Bylabym bardzo wdzięczna
pozdrawiam
M.Troczyńska
ciekawy artykuł
dzień dobry, z którego roku pochodzi ten artykuł ?
Ciekawe artykuł uświadamiający ludzi na czym polega recykling tworzyw sztucznych. Pozdrawiam 🙂
posiadam ramy okienne pvc z demontażu , czy jest ktoś kto zabiera lub kupuje coś takiego
Witam
Czy dużą ilość posiada pan ram z demontażu ?
Pozdrawiam Robert
tel.606272876
Jesteśmy Stacją demontażu Pojazdów w Białymstoku
Przyjmujemy auta całe i powypadkowe.
SKUP AUT BIAŁYSTOK – ZŁOMOWANIE- AUTOSZROT
Super informacje
Witam posiadam dużą ilość plastikowych części takich jak zderzaki nadkola oraz inne elementy plastikowe .
Jak to się ma do odpadów z demontażu urządzeń gospodarstwa domowego. Odzyskujemy metale kolorowe z elektryki a obudowy w większości są z pp lub ABS. Czy jest firma która zajmuje się przygotowaniem do przetworzenia lub przetwarzaniem takich elementów obudowy narzędzia / maszyny? Czy w ogóle przetwarza się pp z takich maszyn czy skazane to jest na wieloletnie umieranie i zatruwanie środowiska?
Witam
Pisiadam zderzaki plastikowe od aut. Czy ktos kto to skupuje?
Posiadam do sprzedania sznurek polietylenowy, nowy w rolkach 1600 m, ilość 1100 rolek
Witam. Posiadam na sprzedaz plastik PP z mebli ogrodowych zmielonych.